Anlamak Aşmaktır

Bilim İtaatsiz Olana İhtiyaç Duyar

Home » Zürih’te 1 Mayıs 2016

Zürih’te 1 Mayıs 2016

“Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser” Karl Marx.

Aynen öyle günümüz patronlarının tanıdığı bir çift söz var. Daha fazla para daha fazla kar. Bunun için yapamayacakları zorbalık ve katliam yoktur. Çünkü böyle bir yapı onların karakterinde vardır. Para için doğayı da zehirlerler, para için insanların üzerine biyolojik, kimyasal silahlarla saldırırlar. Daha fazla para için emekçileri açlığa terk ederler.
İşte bunun içindir ki Dünya’da 1 Mayıs 1889 yılından beri kutlanıyor. Zürih’de 1 Mayıs yoğun yağmur altında başlamasına rağmen katılım oldukça fazlaydı. Binlerce kişi “Hepimiz göçmeniz” derken işsizlik, sosyal haklar ve güven veren bir ’’AHV’’ emeklilik sigortası için vurgu yapıldı.

1.mai1 1.mai2

Zürih Helvetiaplatz’da başlayan ve yaklaşık 2 saat süren yürüyüş Sechseläutenplatz’a miting alanına gelinmesiyle program devam etti. 1 Mayıs en görkemli şekilde kutlanırken zaman zaman polisle otonom gruplar arasında çatışmalar yaşandı. Kürt ve Türk gruplar Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı temsil eden bir kuklayı yakarken alan “Katil Erdoğan” sloganlarıyla çınladı. Etkinlikler Helvetiaplatz da kurulan çeşitli panel ve konserlerin yapıldığı stantların olduğu yerde devam etti. Gün boyu salonlarda değişik ülkelerin konuşmacıları günün mana ve önemine değinen konuşmalar yaptılar.

 

1.mai3

 

 

1.mai4

Yani sizin anlayacağınız yoğun yağmura rağmen Emperyalizm ve onun yavrusu Kapitalizm lanetlendi. Konuşmalarda genelinde köleleştiren yabancılar kanunu eleştirildi. Bütün Dünya’da ve İsviçre’de kadın haklarına yer verilirken, kadınların aynı iş kolunda erkeklerde yüzde 21 oranında daha az kazandıkları dile getirildi. İsviçre’de maaşların gizliliği eleştirilirken, en alttakilerle en üstekiler arasında büyük kazanç farklılıkları olduğu maaşların şeffaflığı istendi.

Zürih’te Feleknas Uca Rüzgarı

Her yıl yurt dışından bir konuşmacı davet eden 1 Mayıs komitesi, bu sene HDP milletvekili Feleknas Uca’yı konuk etti. Baş konuşmacı olarak sahneye davet edilen Feleknas Uca, akıcı ve etkileyici Almancası ile İsviçrelilerin kalbini fethetti. “TC” devletinin Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki katliamlarına vurgu yaparken, AKP-Erdoğan faşizmine karşı ortak bir dayanışmaya acilen geçilmesini istedi. Türkiye’ye yapılan silah satışlarını eleştiren Uca, Erdoğan’ın uluslararası güçlerden aldığı destekle Kürt halkına dünyanın gözleri önünde bir katliam dayattığını söyledi.

 

1.mai5

İşte ben böyle bir Mayıs akşamında alanı terk ederken en azından ufak olaylar dışında barış içinde geçmesi ve katılımın yoğun yağmura rağmen fazla olması beni yeterince umutlandırdı. Aklıma 1 Mayıs’ın yaratıcılarından
olan ve idam edilen dört işçiden biri olan Engel ’in idam sehpasındaki sözleri geldi. “Bir yanım var ki, öldüremezsiniz”
Evet, bir yanımız var ki öldüremezsiniz diyor, tüm dünya emekçilerinin 1 Mayıs bayramını kutluyorum!
anlamak.org

Name of author

Name: webmaster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: