Anlamak Aşmaktır

Bilim İtaatsiz Olana İhtiyaç Duyar

Home » Ülkemizin ‘derin’liği hiç bitmiyor

Ülkemizin ‘derin’liği hiç bitmiyor

Yani sözün kısası derin amcalar diyor ki, biz her istediğimizi yaparız, bize her şey mübah siz bunları yazamaz, çizemez, göremez eleştiremezsiniz. Yazarsan seni süründürür, hapse gönderirim diyor.

‘Baskı yapan devletler, kaplanlardan daha korkunçtur’ Konfiçyüs

Derin ilişkiler, derin politikacılar, derin yöneticiler, derin devlet, derin kanunlar. Ülkemizde derinlik bitmiyor, sadece derinlik genişliyor, derinciler çoğalıyor. Bu derinliği bize, Avrupa’ya, Dünya’ya hissettirmemek için alicambaz oyunlarına başvuruyorlar, üstünü örtmek için ince kılıflar arıyorlar. Yine aynı vatan millet, Türklük, kurban olayım ayına yıldızına gibi klişe sözlerle halkı aldatmaya çalışıyorlar. Ama gerçeği dürüstce anlatmaya, açıklamaya dilleri varmıyor. Dilleri varamaz, çünkü onların dillerindeki gerçek anlayışı ceplerinden, boğazlarından geçiyor. Canları sıkıldımı türbanla, değişiklik adı altında 301’in nokta ve virgülleri ile oynuyorlar.
Ben 301 yasasını, 2 milyon YTL bütçe ayırarak reklam panoları (Neden Türklük’ten rahatsız oluyorsunuz) klişe sözlerle açıklamayacağım. Kendine sol parti yakıştırması yapıp, türbanda ayak oyunu yediği bir partiyle 301 kardeşliği de yapmayacağım. İktidar partisi gibi, 301 AB standartlarına uymamış, o zaman Türklük ibaresini “Türk Milleti” Cumhuriyet ibaresini de Türkiye Cumhuriyeti olarak değiştirerek göz boyayalım, hoşlarına gitmezse yine değiştiririz, zaten işimiz havanda su döğmek demeyeceğim. Kanunun içeriğine derinlemesine inerek, derin düşünenlere, neden siz düşünenlerden rahatsız oluyorsunuz diye soracağım.

Önce 301’i nceleyelim. MADDE 301; (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. (4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
Bu derin maddeler kulağa ne kadar hoş geliyor, okuyunca içinizden şöyle geçiyor. Vay be ne kadar da haklı maddeler. Buna kim karşı çıkabilir. Zaten karşı çıkan Türk değildir, haini bol ülkede olsa olsa vatan hainleri karşı çıkar. Ama gelip görelim ki, bu madde ile Nobel ödüllü Orhan Pamuk, Dünya Üniversitelerinde ders veren Elif Çağlı, öldürülen Hrant Dink, sözün kısası üç tane aydını olmayan ülkede, Adalet Bakanın açıklamasına göre, son 5 yılda 1481 dava açılıyor, 6075 kişi sanık olarak yargılanıp, 745 kişi ise mahkum ediliyor.
Konuya daha açıklık getirmek için iki tane alıntı yapacağım. Halen devletin savcısı olan Gültekin Avcı, Karanlık ilişikler isimli kitabında şöyle diyor. ”Devletin bütünlüğünü korumak, halkın refahını sağlamak sadece sivil oteritenin egemen olduğu hukuka bağlı bir devlette mümkündür. Karanlıklardaki ne idüğü belirsiz oteriteler iktidara egemen olmaya kalktıklarında, bir sürü hukuk dışılılk, cinayet, çete ve hırsızlık ortaya çıkar. Eğer Şemdinli davası mantıklı bir sonucuna ulaşırsa, belki Türkiye’yi böyle bir temizlenmeye götürebilir“Savcı bu kitabı 2006 da yazmış, sevgili savcım sizin hukuk anlayışınız değil, pazusu güçlülerin hukuku oldu. Türkiye temizlenmeye gitmedi, Şemdinli sanıkları aramızda.

Herşeyi devlet için yapanların hikayesi
Belma Akçura Derin Devlet oldu Devlet isimli kitabında Devletin derinliğini şöyle dile getiriyor. ”Türkiye’de birtakım insanlar herşey devlet için diyerek suç işlemeye devam ediyorlar. Çetelerin önünü açan, pasaportlar dağıtıp kırmızı da veririz yeşil de diyen güvenlik görevlileri terfi ettiriliyor. Ha Susurluk, ha Şemdinli, ha Sıvas, ha Maraş hepsi de, herşeyi devlet için yapanların hikayesi, isimler bile aynı sadece tarihler değişik.“
Ecevit Kontrgerilla’dan bahsederken, Demirel daha da ileri giderek devletin çok başlılığına üzüntülerini dile getiriyor ayıp ediyorlar diyebiliyor. Yani bizim kafamıza zorla işlenen kutsal devlet, devlet baba kendi şanına yediremediği, utanacağı önlemlerini derin kollarını devreye sokarak yapıyor. 301 de bu kollardan biri. Peki siz bu kadar yargılanan insandan bir tanesinin devlete Türklüğe, yargıya, emniyete hakaretini gördünüz, okudunuz mu? Düşünen insan küfürden değil, bilimden gerçekten besleniyor ve doğrularını yazıyor. Hiç düşündünüz mü günde kaç milyon kere gavur ve kafir dediğimizi? Müslüman olmayana gavur, inanmayana kafir deriz. Kürtlere, Ermenilere, Rumlara, Yahudilere, Alevilere Çingenelere yani bizden olmayan herkese hakaret serbest. Türk’ü eleştirmek yasak. 301 de kanun olduğuna göre her etnik guruba eşit yaklaşması gerekmez mi?
Bu kanun lastik gibi nereye çekseniz geliyor ve derinciler bu kanuna çok sıkı sarılıyor. Birkaç canlı ve taze örneklerle inceleyelim. Bu ülkede Cumhurbaşkanı benim memurum işini bilir demiş. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Rüşvet sıralaması araştırmasında birinciliği trafik polisi almış. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü rüşvet sıralamasında ilk 15 kurumun içerisinde yokuz diyerek kendilerini savunmuş. Şemdinli’de ve güneydoğuda askerin neler yaptığını devletin savcısı anlatmış. Daha canlı örnek bir hafta önce Meclis çatısı altında AKP’li vekillerin bir başka vekile (Kamer Genç) sille tokat saldırmasını naklen izledik. Katar’dan dönen Başbakan olayı değerlendirdi: “Benim milletvekillerim şiddet uygulamaz”.
Şimdi size soruyorum, ben yukarda adı geçen bütün kuruluşları eleştirsem 301 tufanına yakalanırım. Çünkü hepsinin başında TC veya Türk kelimesi var. 70 milyon insanın çıplak gözle izlediği mecliste, şiddet var, zorbalık var, terör var faşistlik var desem hepside bu derin maddeye girer. Böyle bir olayı. benim milletvekillerim şiddet uygulamaz diyerek geçiştiren Başbakan yalan söylüyor, şiddet yanlısı desem TC başbakanını küçültmüş olurum. Düşüncelerini, gördüklerini açıklamak, kitap yazmak terör suçu 301 ihlali olur mu? Siz bunları yasaya koyarsanız bal gibi olur, hukuksuzluğu hukuklaştırır, zorbalığı yasalaştırısınız.
Yani sözün kısası derin amcalar diyor ki, biz her istediğimizi yaparız, bize her şey mübah siz bunları yazamaz, çizemez, göremez eleştiremezsiniz. Yazarsan seni süründürür, hapse gönderirim diyor. 301 bölücü, halkların eşitliğine aykırı tamamen ırkçı bir yasadır. 301 derin ilişkilerde olanların tutanağı, düşünceye vurulan bir zincirdir. 301 Sivas’ta yakanların, Maraş’ta kesenlerin, vatanı kendi çiftliği sananların, katile katil, hırsıza hırsız diyemeyenlerin, Mecliste’ki zorbaları görüpte söyleyemeyenlerin, 2 milyonluk panolarla ideolojik köle arayanların yeraltı sığınağıdır.

Bu yazı 06/05/2008 tarihli Radikal gazetesinde yayınlanmıştır

anlamak.org

 

Name of author

Name: webmaster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: